|  | 

Architektura i Nieruchomości

Ile kosztuje projekt domu?

Ile kosztuje projekt domu?

Kiedy planowana jest budowa domu, musimy mieć projekt tego, jak ma wyglądać ten budynek. Aby uzyskać profesjonalną dokumentację, możemy wybrać jeden z wielu projektów gotowych bądź zdecydować się na projekt indywidualny. Obecnie na rynku dostępnych jest tyle gotowych projektów, że bez trudu znajdziemy taki, które spełnia nasze szczegółowe wymagania i pasuje do naszej działki. Warto się zdecydować na rozwiązanie, jakim jest gotowy projekt, ze względu na koszty. Są bowiem znacznie niższe niż w wypadku projektów indywidualnych.

Wnioskowi o pozwolenie na budowę muszą towarzyszyć cztery kopie projektu budowlanego. W skład projektu budowlanego wchodzą: projekt architektoniczno-budowlany, projekt zagospodarowania działki wraz z naniesionymi trasami przyłączy oraz zaznaczonym dostępem do drogi. Ponadto konieczne jest dołączenie wszystkich uzgodnień oraz opinii wymaganych przez przepisy szczegółowe.

Jeśli chodzi o projekty domów, to istnieją dwie możliwości. Możemy wybrać jeden z wielu projektów gotowych bądź zdecydować się na projekt indywidualny. Obecnie na rynku dostępnych jest tyle gotowych projektów, że bez trudu znajdziemy taki, które spełnia nasze szczegółowe wymagania i pasuje do naszej działki. Warto się zdecydować na rozwiązanie, jakim są gotowe projekty domów jednorodzinnych, ze względu na koszty. Cena projektu domu gotowego jest bowiem znacznie niższa niż projekt indywidualny.
kredyt na budowe Ile kosztuje projekt domu?

Ile kosztuje projekt domu?

Od czego zależy koszt projektu indywidualnego?

To, ile dokładnie zapłacimy za projekt indywidualny jest uzależnione od wielu kwestii. Duże znaczenie ma rodzaj technologii, planowana wielkość domu i charakterystyczne cechy konstrukcji. Sporo zależy także od terenu, na którym prowadzone są prace budowlane. Zrealizowane bardzo wymyślnej koncepcji może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Cały koszt sporządzenia projektu z pewnością będzie wyższy niż 8-10 tysięcy złotych.

Plusem projektu indywidualnego jest niewątpliwie to, ze powstaje on z myślą o konkretnej działce. Na ogół projektant tworzy go, zapoznawszy się wcześniej z terenem, co oczywiście jest niemożliwe w wypadku projektów gotowych.

Jeśli zatem korzystamy z gotowego projektu, musimy pamiętać że przed dołączeniem go do wniosku o pozwolenie na budowę musi on zostać zaadaptowany. Innymi słowy ? musi on być dostosowany do panujących na konkretnej działce warunków. Adaptacja projektu to zazwyczaj wydatek rzędu 1500-2000 zł. Nawet, jeśli dodamy do siebie koszt gotowego projektu i jego adaptacji, zazwyczaj zapłacimy mniej niż za indywidualny projekt.

Podczas adaptowania istnieje możliwość wprowadzenia również innych zmian przez architekta adaptującego. Chodzi o dopasowanie projektu do indywidualnych wymagań inwestora, czyli na przykład zmianę przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń, zmianę liczby okien itd. Przed dokonaniem tego typu zmian konieczne jest jednak uzyskanie zgody autora projektu ? projekty domów są bowiem objęte prawem autorskim. Za wprowadzenie dodatkowych zmian będziemy musieli zapłacić. Koszt jest zazwyczaj wprost proporcjonalny do stopnia trudności procesu wprowadzenia tych zmian w życie. Dla przykładu, powiększenie okna nie jest zbyt kosztowne. Jeśli jednak decydujemy się na zmianę technologii budowy domu (na przykład z murowanej na szkielet drewniany), to musimy liczyć się z bardzo wysokimi kosztami. Lepiej zatem poświęcić więcej czasu na wybór projektu najbardziej odpowiadającego naszym potrzebom, aniżeli zapłacić bardzo dużą kwotę za wprowadzenie pożądanych zmian w życie.

ile-kosztuje-projekt-domu

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Montaż anten Legionowo

    Montaż anten Legionowo

    Montaż anten w Legionowie jest usługą, która polega na instalacji i podłączeniu różnego rodzaju anten do odbioru sygnału telewizyjnego, radiowego czy satelitarnego. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z takiej usługi, ponieważ pozwala na uzyskanie wysokiej jakości sygnału i zapewnia dostęp do szerokiej gamy kanałów telewizyjnych i radiowych. W Legionowie dostępne są różne rodzaje

  • Fotel uszak do salonu i sypialni

    Fotel uszak do salonu i sypialni

    Fotele uszaki nie od dziś cieszą się dużą popularnością. To wszechstronne meble, które są wykorzystywane na wiele sposobów i są w stanie dopełnić wiele nietuzinkowych aranżacji. Zastanawiasz się czy warto umieścić go w swoim domu? Zdecydowanie warto! Sprawdź, czy fotel uszak sprawdzi się w sypialni bądź salonie i czym należy kierować się przy wyborze odpowiedniego