Jaki dach na nowy dom?
Jaki dach na nowy dom?
Wybierając projekty domów jednorodzinnych zwracamy uwagę na wygląd bryły, na który duży wpływ ma kształt dachu. Najczęściej budowanymi domami w Polsce są nadal projekty domów z poddaszem użytkowym, dlatego projekt dachu jest najczęściej wielospadowy, z dekoracyjnymi lukarnami i okapami. Czy jednak ze względu na koszt budowy domu nie lepiej zdecydować się na inne rozwiązanie?
Na koszty budowy ma wpływ wiele czynników. Dwa domy parterowe projekty o tej samej powierzchni użytkowej mogą znacząco różnić się w kosztorysie. Na co zwrócić uwagę, aby budowa domu była jak najtańsza pisaliśmy szerzej w jednym z poprzednich artykułów. Projekt dachu ma zasadnicze znaczenie dla ogólnego kosztorysu. Im bardziej jest on skomplikowany, tym więcej materiałów, robocizny i kosztów pochłania.
Bardzo istotne z punktu widzenia dzisiejszego inwestora są również koszty przyszłej eksploatacji budynku. Dlatego nasze domy jednorodzinne mają nie tylko być atrakcyjne i komfortowe, ale również energooszczędne. Warto pamiętać, że wszystkie dodatkowe elementy architektoniczne, jak lukarny czy fantazyjne okapy dachowe są trudne w budowie i wymagają dodatkowych obróbek blacharskich wykonanych przez solidną firmę dekarską. Miejsca łączeń tych elementów z więźbą dachową są newralgicznym punktem w całej konstrukcji dachu, który źle wykonany, powoduje znaczne straty energii cieplnej z wewnątrz pomieszczeń.
Dlatego projekty domów energooszczędnych mają zazwyczaj powierzchnię dachu, która jest niewielka w stosunku do powierzchni użytkowej całego budynku. Najczęściej widzimy więc proste domy z dachem dwuspadowym lub jednospadowym, które są bezpieczne i łatwe w budowie, a co za tym idzie, koszt budowy domu także się zmniejsza.
Jaki dach na nowy dom?
Ale to jaki dach wybierzemy na zwieńczenie naszego nowego domu jednorodzinnego zależy nie tylko od naszego gustu i zasobności portfela, ale także od warunków, jakie dla danego obszaru, w którym znajduje się nasza działka budowlana, przewidziała gmina. Zanim kupimy projekt domu i wystąpimy o pozwolenie na budowę, musimy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Bardzo często okazuje się bowiem, że informacje w nim zawarte odzwierciedlają charakter, jaki powinny mieć nasze projekty domów jednorodzinnych. I tak w planie gmina może uchwalić maksymalny kąt nachylenia dachu, wysokość kalenicy, kształt więźby dachowej, a nawet to, jaka dachówka stanowić będzie pokrycie dachu. Kolor dachówki jest uwarunkowany ochroną konserwatora zabytków, jeśli obejmuje ona naszą działkę. Dlatego tak ważne jest, aby zapoznać się z miejscowym planem zanim kupimy projekt domu. Jeżeli gmina nie ma uchwalonego planu, musimy wystąpić o wydanie warunków zabudowy.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy ustalone są m.in. pod względem warunków klimatycznych, jakie panują w danym obszarze. Projekt dachu również powinien być pod tym względem dokładnie dobrany. Szczególnie, jeśli kupujemy gotowe projekty domów jednorodzinnych, musimy pamiętać, że architekt, który je tworzył brał pod uwagę umiarkowaną strefę klimatyczną panującą w naszym kraju. Architekt adaptujący zaś, który przystosowuje plan domu do lokalnych warunków, musi tak go zmodyfikować, by odpowiadał uwarunkowaniom miejscowego planu.
Względy estetyczne, którymi kierują się inwestorzy nie wystarczą. Jeżeli podobają nam się domy ze spadzistym dachem o bardzo wysokim kącie nachylenia, takim, jakie mają urokliwe górskie domki drewniane, nie powinniśmy się na nie decydować, jeżeli domy budujemy w strefie, w której panują silne i porywiste wiatry. Tu powinniśmy raczej wybrać projekt domu z dachem płaskim, który po latach wraca do łask, a dom z takim dachem nie wygląda już na bezkształtną kostkę. Na terenach o wzmożonej ilości opadów doskonale natomiast sprawdzi się właśnie dach spadzisty.
Dach wybieramy również pod względem kształtu bryły, jaką ma nasz dom. Jeżeli jest on regularnym kwadratem, najlepszy będą domy z dachem kopertowym lub dwuspadowym. Plan prostokąta pozwoli nam na budowę dachu dwuspadowego, naczółkowego lub mansardowego, z czego szczególnie ten ostatni jest dosyć trudny i drogi w budowie.
Pamiętajmy, by wszystkie nasze oczekiwania omawiać z architektem adaptującym. Dach jest zwieńczeniem naszego domu i pełni funkcję ochronną, jest więc bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym, od którego zależy bezpieczeństwo i komfort wszystkich domowników.